یک اشتباه
اگر فکر میکنید با داشتن یک سایت می توانید به صورت بالفعل و سریع درآمد خود را از کسب وکارتان بیشتر کنید من فکر می کنم اشتباه فکر می کنید داشتن یک سایت تنها یکی از شرط های لازم برای حضور در فضای مجازی می باشد نه تمام علت .  اکثر سایتهای شرکتی فقط در اندازه یک کاتالوگ آنلاین هستند در صورتی که یک سایت می تواند و باید به صورت یک وجه از کسب وکار دیده شود داشتن یک سایت یعنی عرضه در بازار بزرگتر ، در مورد سایت هایی که بر اساس یک ایده یا کپی یک ایده شکل گرفته اند وضع بدتر است خیلی از آنها حتی به تمدید سال دوم دامنه نمیرسند

به نظر من می تواند یکی از علت های اصلی این اتفاق درک نادرست از یک سایت باشد . شاید قبل از ایجاد یک سایت باید از خودمان بپرسیم می خواهیم از این تکنولوژی چه استفاده ایی بکنیم . یک چیزی که من را به عنوان طراح سایت اذیت می کند این است که مشتری فکر کند خوب داشتن یک سایت هم یک کار تبلیغاتی است یعنی داشتن یک سایت را در سبد تبلیغات خود می گذارند شاید یکی از کارهای سایت ابلاغ پیام تبلیغاتی به مشتریان بالقوه باشد اما تمام کارکرد آن یا لااقل کارکرد غالب یک سایت نیست . بله کارکرد هر سایت نسبت به موضوع و عنوان آن می تواند متغییر باشد اما هرچه باشد سایت جانشین کاتالوگ نیست.

به عنوان مثال سایت خبرگزاری جانشین یا معادل یک روزنامه نیست بلکه سایت یک شی جدید است تمام تبلیغات چاپی یک طرفه هستند به عبارتی مونولوگ هستند اما سایت یک دیالوگ است یک شی ایی که امکان تشکیل یک Communityیا یک اجتماع را دارد مشتری دیگر یک مشتری نیست بلکه بیشتر از مشتری است او می تواند ناظر یا حتی طراح محصول باشد داشتن یک سایت برای یک کارخانه ایی که همیشه محصولاتش باید از دست چندین واسطه عمده فروش وبعد خرده فروش رد شود تا به دست مشتری برسد می تواند خط ارتباطی بدون واسطه با مشتریانش باشد پس از سایت باید توقع بیشتر از تبلیغات داشت.

به نظر من اشتباه دیگری که می توان در مورد آن صحبت کرد اینکه داشتن یک سایت لازم نیست وقت گیر باشد . بر عکس  داشتن یک سایت پویا برای غالب کسب و کارها به معنی یک فعالیت تمام وقت است یک جایی شنیده بودم که داشتن یک سایت به معنی داشتن یک مغازه در ته یک کوچه بن بست است حداقل در شروع کار همین طور است . به صورت فنی اولین زمانی که سایت شما متولد می شود هیچ کس از وجود آن باخبر نمی شود مگر کسانی که آدرس سایت شما را داشته باشند غالبا همه چیز در وب با جستجو شروع می شود و در فضای مجازی معادل فعل جستجو هیولا هایی به اسم گوگل و هم نوعانش است . موجودات باهوشی که برای ما و به جای ما تصمیم می گیرند که چه محتوایی برای ما مفید است و چه مفید نیست . بله همه ما تجربه این را داشته ایم که مثلا گوگل به ما نتیجه ایی را برگرداند که به هیچ وجه ربطی با موضوع ما نداشته این به دلیل کودن بون گوگل نیست بلکه به دلیل عدم صداقت و یک نوع دروغ گویی آن سایت هاست که البته گوگل روز به روز پیشرفته تر می شود و حالا خیلی به ندرت شاهد اشتباه گوگل هستیم .

حالا که باید سایت ما برای گوگل ارزش داشته باشد تا آن را قابل نمایش به کاربرانش بداند کلمه دیگری که اهمیت پیدا می کند محتوی است برای گوگل سایتی قابل احترام است که آن سایت به کاربر خود احترام بگذارد اینکه محتوی آن سایت ارزشمند باشد  برای گوگل مهم است که شما محتوی داشته باشید محتوایی که ارجینال باشد نه کپی ، مهم ترین نکته ایی که می خواهم بگویم این است که داشتن یک سایت با محتوی ارزشمند یک کار زمان بر و مستمر است که نمی شود و نباید توقع داشت که دیگران یا خارج از شرکتمان آن را انجام بدهند .

نتیجه گیری نهایی همان حرفی که اول این مطلب گفته ام داشتن یک سایت به تنهایی کافی نیست بلکه باید برای به نتیجه رسیدن سایت زمان بگذارید چه بخواهید یانه باید برای بقا در بازار ، حضوری فعال در دنیای مجازی داشته باشید  • خرداد ۷, ۱۳۹۶
  • |
  • بدون دیدگاه
  • |

برچسب ها : ،